Opprett «min side»-bruker i dag og få tilgang til blant annet:
Som jeg nevnte i forrige innlegg så ble huset laget i ferdige element i en produksjonshall tidligere i år. Så når dagen for byggestart endelig kom tok det bare noen timer før det faktisk sto et hus der. Da vi dro på jobb den dagen var det bare betongplata som var på tomta, og når vi kjørte innom etter jobb sto det et halvt hus der! Ganske fantastisk, ikke sant?
De neste dagene gikk ting veldig fort, og bare i løpet av et par dager var alle veggene på plass og vi kunne faktisk se hvordan huset vårt ble. Så kom det noen dager med det jeg kaller “usynlig” arbeid; arbeid som er veldig viktig å få gjort, men som ikke nødvendigvis er så enkelt å se for oss som ikke er håndverkere. Man blir jo veldig nysgjerrige i en sånn prosess, så vi var innom huset opp til flere ganger daglig bare for å se.
Det var jo nesten uvirkelig at huset som vi hadde drømt om så lenge faktisk var på vei opp.
Utover sommeren gikk ting slag i slag. Innerveggene ble reist både oppe og nede slik at de kunne legge etasjeskillet og etterhvert taket. Må si vi var heldige med sommeren, og glade på snekkerne sine vegne over at det var sol og minimalt med regn mens de holdt på, ihvertfall før huset var tett. Regnværet kom heldigvis ikke før uti august og da var taket på og huset tett for lengst ;-)
Når man skal bygge hus kan det dukke opp uforutsette utfordringer - det er noe de fleste som har bygget hus erfart. Heldigvis har det bare vært småting hos oss, og vi har blitt informert fra første stund og fått være med å finne den beste løsningen sammen med fagfolkene. Det å bli inkludert i små og store steg i prosessen er noe vi har satt stor pris på. I stedet for å bare bestemme detaljer (for eksempel hvilken høyde uttaket til sentralstøvsugeren skal være), har byggeleder spurt oss og tatt oss med på befaringer der vi har fått se alternativene og fått velge det vi synes ble best (selvsagt med gode råd og anbefalinger fra de som faktisk kan det). Det er vi veldig glade for!
Det å bli inkludert i små og store steg i prosessen er noe vi har satt stor pris på.
Siden vi valgte å bygge hus akkurat på denne tiden av året, kom jo fellesferien midt i prosessen. I stedet for å bli stresset for at alt sto på stedet hvil i tre uker, snudde vi det om til noe positivt. Vi hadde jo selv ferie, så hvorfor ikke bare gjøre seg ferdig med beising av hus allerede nå? Så mens snekkerne hadde ferie, beiset vi for harde livet. Og det føles så godt å fått gjort unna mesteparten av den jobben nå, så slipper vi å gjøre det den dagen huset er helt ferdigstilt og vi aller helst vil slappe av og nyte tiden i nytt hus. Så det er et tips til dere som er i samme situasjon - beis så fort dere har mulighet!
Som dere ser på bildene er nå alle rommene ferdig inndelt og ytterveggene og taket har fått på seg plastikk og blitt lektet ut. Nå holder elektrikere og rørleggere på inne med å legge opp rør og litt sånn forskjellig (som jeg egentlig ikke har peiling nå), mens snekkerne holder på med siste finish på fasaden. Når elektrikerne og rørleggerne er ferdige inne er det klart for å begynne å isolere og kle vegger, tak og etterhvert gulv. Det blir spennende og jeg håper dere vil følge med videre i prosessen. Det kan dere gjøre på irdecor.no/blogg og på Instagram @i.rdecor.no
Helt til slutt har jeg noen tips til dere som velger et kataloghus, men som ønsker å endre litt på fasaden for å få det litt mer moderne - og unikt! Vi har selv valgt hustypen Nupen, men har gjort små og store endringer for å få huset litt mer særegent:
Ikke vær redd for å tenke annerledes